Hugin & Verifone VX 675EFT  Hugin t-300 Tiger
POS Yeni Nesil Yazar Kasa

Yazar kasa alım işlemleri

Yeni Yazarkasa Alım İşlemleri
1.ADIM: İşyeri açılışını yapınız.
2.ADIM: ÖKC alabilmek için vergi dairesine başvurunuz. 
3.ADIM: İzin yazısı aldıktan itibaren 15 gün içinde yazarkasa alarak gerekli evraklarla vergi dairesine müracaat etmeli, "ÖKC Levhası" almalısınız.
4.ADIM: İşe başlama tarihinden sonra yazarkasa alma süresi 30 gündür. Bu süre içerisinde vergi dairesinden alınan ÖKC (Ödeme Kaydedici Cihaz" İzin Yazısı ile ERAY'a başvurunuz. (Bkz: 50 Seri No'lu Tebliğ)
5.ADIM: ERAY'da amaçlarınıza ve beğeninize hizmet eden yazarkasayı satın aldıktan sonra yazarkasanızı kullanabilmek içinn bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden ÖKC Levhası almanız gerekmektedir. 
ÖKC Levhası Alabilmek İçin Gerekli Evraklar:
* Ruhsatname
* Ruhsatname fotokopisi
* Fatura ve fotokopisi
* 1 nolu fiş
 
Yazarkasayı Geçici Kullanım Dışı Bırakma İşlemleri
1.ADIM: Mükellefler, yetkili servise başvuruda bulunarak cihaz hafızasında kayıtlı bilgileri tespit ettireceklerdir.
Servise Başvururken Gerekli Belgeler: 
* Ruhsatname
* İşyeri Kapanış Tutanağı (Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden alınacaktır.)

2.ADIM: Mükellef, servis tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren 30 gün içinde; servis tutanağı, mali hafıza raporu ve ÖKC Levhası ile birlikte vergi dairesine müracaat ederek cihazlarının kaydını sildirecektir.
Mükellefler, işi bırakma veya sair nedenlerle cihazlarını ileride tekrar kullanmak veya satmak amacıyla yazarkasalarını geçici olarak kullanım dışı bırakabilirler. İşi bırakma nedeniyle yapılacak geçici kullanım dışı bırakma işlemleri, işi bırakma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.